mozanit.com
Ana Sayfa | Üye Girişi | Satın Almadan Önce | Bize Ulaşın | Gizlilik Politikamız | Site Haritası
  Ana Sayfa  
  Mücevherler  
  Hesabım   
  Sepetiniz  
 Ara :      Gelişmiş Arama   

  

      
 LÜTFEN DİKKAT...

 Renk

PIRLANTA RENKLERİ

Pırlantalar bir çok renklerde bulunur. Ancak kuyumcularda genelde renksiz, renksize yakın ve uçuk açık sarı olanları bulunmaktadır. Pırlantanın sarı renkde olması içerdiği nitrojen oranı ile ilgilidir. Milyonda bir parçanın içinde bulunması K rengi olmasını belirler.  Kural olarak pırlanta ne kadar sarı ise o kadar ucuz olmalıdır. Bunun nedeni çok basittir. Sarı taş daha az ışığı yansıtır ve parlar. Beyaz bir taş ışığı daha fazla yansıtarak daha çok parlar.

Gemological Institute of America (Amerikan Taşbilimi Enstitüsü - GIA) pırlanta renklerini belirlemek için aşağıdaki çizelgeyi belirlemiştir. D rengi, renksiz olarak kabul edilen ve en pahalı olan derecedir.

Diamond Color Chart

En iyi, en çok aranan pırlantalar su damlası gibi renksiz olanlardır. Daha düşük kalitedeki pırlantalarda sarı kahverengi arası renk tonları olur.

Pırlantanın renk değerlendirmesi sadece gerekli ışık ve referans taşların yardımı ile yapılabilir. Taşlar başaşağı dizilerek referans taşlar ile karşılaştırılarak değerlendirilir. Yüzük veya montür üstünde bir taşa renk değeri verilmez.

TAVSİYE : Kuyumcunuz pırlantaya bakıp renk söylüyorsa, artık kuyumcunuzu değiştirmenizin zamanı gelmiştir.

Pırlanta Renk Master Set

GIA renk skalası D ile Z harfi arasında renklere göre bölünmüştür.

  • D - E : Pırlantalar renksizdir.
  • F - I : Renksize yakındır. Taş boyu büyüdükçe renk farkı çok çok hafif ortaya çıkar.
  • J - L : Çok hafif sarılık yalnızca eğitimli göz tarafından farkedilir.
  • M - Z: Sarılık normal eğitimsiz bir göz tarafından da fark edilir.

Unutmayın, internette satılan ürünlerde renk skalası ekranlarda daha belirgin olması için biraz abartılır. Gerçek renkler ekran görülenden farklıdır.

Kesilmiş bir pırlantada rengi ne kadar gördüğünüz pırlantanın büyüklüğü, nasıl kesildiği ve montürde olup olmadığı ile alakalıdır. Büyük taşlarda renk daha belirgin olur.  

Bazı insanlar pırlantanın rengi konusunda çok hassastırlar. Size açık sarı görünen bir taş bir başka birine bembeyaz görünebilir. Genelde piyasada satılan G den J hatta K rengine kadar olan pırlantalardaki renk farkını  gözünüzle ayırt etmeniz çok çok zordur.  

Renk olarak gördüğümüz şey aslında parlaklık, ateş ve  taşın ışığı nasıl yansıttğının bileşiminden oluşmaktadır.


 Diamond cut diagrams

Parlaklık taşın yüzeyinden ışığı ne kadar yansıttığıdır. Bu genellikle taşın parlaklığı ve canlılığı olarak tanımlanır ve büyük bir oranda kesimle ilgilidir. Kesim ne kadar iyi olursa parlaklığı o kadar iyi olur.

 

 Diamond dispersion

 

Ateş diye adlandırdığımız, taşın emdiği beyaz ışığı gökkuşağı tonlarına ayırıp ne kadar yansıtabildiğidir. Renksiz bir pırlanta bile gökkuşağının renklerini yansıtabilir.  Ateş taşın güzelliğini belirler ama sertifikalarda özel olarak beliritilmez.

 Diamond shopping advicePırlantanın rengi, pırlanta baş aşağı çevirlerek ve ışık altında belirlenir. Pırlantanın rengini belirlemeniz için elinizde Master Set denilen renk scalası bulunması lazımdır. Tek taşa bakarak renk  belirlenemez. Pırlantaya yukardan baktığınızda gördüğünüz, kesiminden dolayı olan ışığı yansımasıdır, renk değildir. Renk değerlendirmesi kesin bir bilim değildir. Bazen bir labratuarın verdiği değerlere diğeri karşı çıkabilir. Unutmayın renk değerlendirmesi sadece bir skaladır, En yüksek H rengi,  en düşük G ye tekamül eder. Renk skalasındaki farklar o kadar azdır ki bazen aynı laboratuara 2.ci kez götürseniz farklı bir değerlendirme yapabilirler.

 Diamond colors

Türkiye'de satılan ortalama kuyumcu sertifikalı pırlanta tektaşların renk skalası L ile N arasındadır. Uzun yıllar boyunca ve halen de genelde renk skalası en az 3 derece iyi olarak açıklanmaktadır. Örneğin H - I olarak açıklanan pırlanta tektaşlar GIA skalasında (uluslararası gerçek skala da) K - L arası gelecektir.

Renk belirlemesi belirli şartlar altında yapılır. Taşı karşılaştırcağınız Master Set ve belirli ışığın sağlandığı bir ortam olmalıdır. Genelde piyasadaki kuyumcuların yaptığı gibi sadece taşa bakarak rengine karar verebilmek imkansızdır. Ayrıca unutmayın montür üzerinde taşın renk değerlendirmesi yapılamaz. Taş montürün rengini yansitacağı için, taşın montürden çıkarılması gerekmektedir. Biz GIA tarafından onaylanmış MASTERSET renk skalasını kullanmaktayız.

Tavsiye : Gerçek I veya J rengi hedeflemeniz gerekir.  İyi bir montürde bu renkler daha yüksek derecedeki renkler gibi dururlar ve size daha az maaliyeti olur. Kesimi ideal, parlaklığı ve ateşi fazla olan taşları hedef almalısınız. Yuvarlak kesimlerde I - J rengi , fantezi kesimlerde H rengini tavsiye ediyoruz.

Daha beyaz taşlar arasındaki fiyat farkı renklerini daha kolay ayırt edilebilnelere göre daha fazladır. D, E ve F renkleri renksiz olarak kabul edilir ve aralarındaki farkı gözle görebilmek çok zordur. Buna rağmen D ve E  rengi arasında ciddi fiyat farkları vardır ve  F renginden daha nadirdir.

Renksiz sayılabilecek G,H, I ve J renkleri arasındaki farklar daha görülebilir düzeydedir. G rengi renksize yakınken, J rengi çok açık sarıya çalabilir. H ve I renginde pırlantalar renksiz sayılanlara göre daha fazla piyasada bulunur ve bu yüzden fiyatları daha makuldür.

Renge karar verebilmeniz için taşları yanyana görmeniz gerekir. Unutmayın  GIA ve AGS sertifikalı taşlarda renk konusunda emin olabilirsiniz. EGL sertifikalı taşlar GIA nın verdiği değerden daha düşük değer verebilir. Taşlara yanyana bakarken taşlar aynı ebatlarda ve aynı kesimlerde olmalıdır. Farklı kesim ve büyüklüklerdeki taşları birbirleriyle karşılaştırmassınız. Yuvarlak kesimler diğerlerinden daha parlaktır. Prenses kesimler daha koyu ve derindir. Büyük karat taşlar küçük karat taşlara göre daha fazla renklerini belli ederler.

Kuyumcular berraklığı yüksek taşın daha beyaz olduğunu söylerler. Unutmayın berraklığın renk belirlemede hiçbir önemi yoktur. Bu yanlış bilgi sizi stoklarındaki düşük renkde ve berraklığı yüksek taşı satmak içindir.

Tavsiye: sertifikalı taşlarla karşılaştırma yapın. Eğer gördüğünüz fark sizi rahatsız ettiyse, yıllar boyu kulllanacağınızı düşünerek sizi memnun eden rengi almaya çalışın.

Rengi etkileyen bir başka faktörde florasans özelliğidir.  Floresan etkisini fiyatlara etkisi değişkendir. Amerikada güçlü floresan gösteren pırlantalar, göstermeyenlere göre 5% ile 10% arasında daha pahalı satılmasına rağmen Avrupada bunun tam tersi olarak floresan taşlar talep görmez. Floresanlı taşlar gece klüplerindeki beyaz gömleklerin mavi görünmesi bu tip ışıkların altında mavi görüneceklerdir.


      

  

Buy Best replica watches online here: replica watches omega replica omega replica replica watches replica watches
   Ana Sayfa   |   Üye Girişi  |   Satın Almadan Önce  |   Bize Ulaşın  |   Gizlilik Politikamız  |   Site Haritası