Pırlanta ve Mozanit Alıcısının Kontrol Listesi

Pırlanta hakkında o kadar çok bilgi ve kaynak var ki, bu kadar bilgiyi çalışmanız ve okumanız bile sizi epey üst seviyelere taşıyacaktır. Çok bilgi sahibi olursunuz ancak bu yine de sizi fiziksel olarak bir pırlantayı derecelendirmenizde fayda sağlamayacaktır. Yine de doğru noktaları bilir ve neler sormanız gerektiği konusunda biraz bilgi sahibi olursanız adil bir fiyata bir pırlanta mücevher sahibi olma şansınız çok daha yüksek olacaktır.

İşte size, pırlanta mücevherlerin peşine düşmeden önce gözönüne almanız gerekli olan noktalara ait çok kısa bir kontrol listesi ;

Bütçeniz - Ne kadar harcayacağınıza önceden net olarak karar verin ve değiştirmeyin. Nişan veya söz için 1 aylık, evlilik teklifi için 2 aylık kazancınız dengeli bir başlangıç noktasıdır.

Beklentileriniz - Kimin için ne amaçlı alıyorsunuz ? Bu çok çok önemli, büyüklük, renk veya kalite ?

Kendim için alıyorum diyorsanız, kesinlikle mozanit veya amerikan pırlantaya bakın. Çok sıklıkla kullanmayacaksanız NX pırlanta, pırlanta taklitlerinden de çok keyif alacaksınız

Eşime yıldönümü, hediye vs gibi günler için bakıyorsanız yine amerikan pırlanta ve mozanit bakın

Evlilik teklifi yapacaksanız, bütçenizi zorlamadan, taş boyunu ufaltıp doğal pırlantalı tektaşlara bakın. Bu konuda sertifikalı ve etik kurallar çerçevesinde üretilmiş üstünde şaibe olmayan taşlara bakın. Mutluluğunuzun simgesi başkalarının mutsuzluğu olmasın.

Clarity enhanced, color enhanced - dışarıdan müdahele ile iyileştirilmiş doğal pırlantalardan kesinlikle uzak durun,

Savvy- Become knowledgeable! Know how much any diamond should cost and what are the most suitable for wear.

Zaman Çizelgeniz - Planlama çok çok önemli. Son dakikaya bırakmayın. Hız size zarar ettirir. Kendinize yeterli derecede zaman tanıyın, araştırıb öğrenin ve belki de bu arada (teklifte bulunacaksanız) iyi bir fikir de yakalarsınız.

%20 Kuralı - Aynı kalite ve kesimde iki taşa bakıyorsanız unutmayın birini diğerinden gözünüze daha büyük gözükmesi için en az % 20 ağır olması gerekir. Bu genelde %20 kuralı olarak bilinir. Örnek .70 ct bir taş ile 0.78 ct bir taşı ayırmak çok zordur.

Jewelry experts say the two months' salary guideline is no longer a good benchmark.

It may sound like a no-brainer, but the general rule of thumb is don't spend more than you feel comfortable with. On the other hand, it may not be a bad idea to build a little wiggle room into your budget if you can afford it. Diamonds seldom fit into nice, neat price packages, and those who are willing to be a little flexible in their spending expectations tend to be happier with their purchase, Morgan & Lambert's Audrey Bogdonoff says.

Of course, that doesn't give you carte blanche to splurge. Make sure you understand what you can get with the money you have to spend, Bogdonoff adds. If your diamond budget is $1,500, don't expect to purchase a 3-carat rock.

One way you can save is by "buying shy." A diamond's value increases significantly when it reaches a true carat weight, like a half- or a full-carat. So instead of buying a .50-point or 100-point diamond, buy a .49- or .95-point diamond. There is a negligible size difference between a true carat-weight diamond and a stone that's just shy of the true carat weight, but this small difference in weight can make a big difference in the price. If you put the two stones side-by-side, you probably wouldn't even notice that one is smaller than the other. Depending on your budget, it may make sense to buy a slightly smaller diamond and put the money you save toward a nicer setting.

Buying Shy
Neden sertifikkalı pırlanta daha pahalı

Sertifikalı ?

(Burada GIA, HRD vs gibi uluslararası sertifikalardan bahsediyoruz, yoksa size verilen dükkanların doldurduğu sertifikalardan bahsetmiyoruz)

Sertifikalı pırlantalar sertifikasız pırlantalardan daha pahalı değildir aslında. Size uluslararası sertifikasız satılan pırlantalan size bildirilen kalitelerin altında olduğundan sanki sertifikalı pırlantalar daha pahalı gibi gelir. Sertifika bedeli sadece 150$ dır. Pırlanta fiyatlandırması sayfamıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gerçekten, sertifika ne kadar önemli ?

Bu noktada herkesin kafası o kadar karışıyor ki. Ben laser teknolojisi ile numarası işlenmiş sertifikalı almak isterim. bunun da bir maliyeti var tabii ki.

Aksi takdirde sertifikalı taşınızın değişip değişmediğini nasıl anlayacaksınız.

Bana sorarsanız, benim fikrim çok da önemli olmadığı yönünde. Siz pırlantayı taşıyacaksınız sertifikasını değil. O yüzden Really, how important is it for a diamond to have a certificate when buying diamonds? The simple answer is that it isn't.

In most cases, just the threat or suggestion of certification is enough to keep most jewellers relatively honest(LEARN THIS).

Remember, you wear the diamond, and not the grading report. Neither do you carry the diamond grading report around in your wallet to show everyone who asks about the stone.

The only times when a certificate is essential are:

  1. You are a diamond investor buying investment-grade diamonds.
  2. You are a diamond investor buying fancy coloured diamonds, and need certification that the colour origin is natural.
  3. You worry that the jeweller might do a switch job on the diamond. Just be cautious, and have the jeweller plot the internal characteristics of your diamond as well as take measurements and have them sign on the job sheet. Verify that it is your diamond after they've done setting.

A diamond report must be recent(within 6 months) and the diamond must not have been worn since certification. Only send a diamond for grading before resale to guarantee its current quality. Once the diamond has been graded, do not allow it to be worn, or it could void the diamond report.


A suitable diamond for Everybody: What suits you?
Genelde bugüne kadar karşılaştığımız tüm pırlanta müşterilerimizi 5 grupta kategorilendiriyoruz. Hangi kategoriye girdiğinizi bilmek daha uygun bir alım yapmanıza olanak sağlayacaktır.

n general, we can divide the diamond buying folks into 5 broad categories. Knowing what type you are can assist with making a more suitable purchase.

Tip 1: Büyüklük Büyüklük Büyüklük
The three most important things to this group of customers are size, size and size. It doesn't matter whether the stone is yellowish and has a few black spots; just bigger the better!

Tavsiyemiz : 1 ct üstü I2 berraklık L_M renk , büyük ve ucuz

Tip 2 : Büyük, ancak yine de biraz kaliteli olsun
A little quality doesn't hurt, but size is still a prime consideration. Maybe the diamond can be slightly yellowish, but no obvious cracks or spots. At the very most, some tiny spots that requires concentration to detect with the eyes.

Recommendaton: 0.75 ct ve üstü berraklık I1, renk K

Tip 3 : Dengeli
Size and quality are equal values. The diamond doesn't have to be perfect, but it should be eye clean, white and sparkly.

Recommendation: >.50ct, SI1, I-J colour.

Tip 4: Kalite
This group of people seeks out Quality with a capital Q. The diamond must not only be eye-clean, it has to be reasonably clean when examined under a jeweller's loupe. The diamond ought to be bright white without a hint of yellow.

Recommendation: .50ct VS1, G colour

Tip 5: Yatırım
Bizce pırlanta bir yatırım aracı değildir, ancak bazen bayanlar özellikle eşlerine, arkadaşlarına sonradan satmak için aldırdıkları pırlantaları bir yatırım amacı olarak değerlendiriyorlar. Yeniden satmak istediklerinde 55.000 ytl lik bir pırlantayı belki 2.500 ytl ye satıyorlar ancak parayı ödemedikleri için onlara değişen birşey olmuyor. Pırlanta aldığınız ve dükkandan çıktığınız anda değer kaybeden bir emtia dır. Bunu sakın unutmayın.

Yine de yeniden değerlendirme niyetiniz var ise muhakkak yuvarlak kesim, 1 ct ve üstü, berraklık VVS1 ve iyisi ve renk olarak da D, E veya F renklerini düşünün. En azından bu gruplarda kaybınız daha az olur.

Müşterilerimiz ne diyor ?