OG Nedir ?

Mozanit yani (SiC) hammaddesi CARBORANDUM dur. OG2A Carborandum malzemesini aynen insan yapımı pırlanta teknolojisini uygulayarak MPCVD (microwave plasma chemical vapor deposition) tekniği ile tek tek büyütülen taşların kesilmesinden oluşmaktadır. OG 2A kalitesi artık F G H I ve J renklerinde gelmeye başlamıştır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PIRLANTA fabrikasında, İSVEÇ hammaddesi ve Belçika kesimi ile içinde pırlanta gibi izler taşıyan pırlanta büyütme teknolojisi ile üretilmiş yeni nesil bir taştır ve en büyük 7 ct olarak üretilmektedir. 

 

Mozanit ile OG2A nın farkları nedir ?

Teknik açıdan ve hissi açıdan  farkları vardır. Önce teknik olarak anlatalım.

Mozanit eritilmiş bir hammaddeden tüpler şeklinde şerit haline getirildikten sonra patates doğrar gibi laser ile kesilip, çıkan parçalardan mücevhere dönüşüm sağlanmaktadır.  OG2A ise doğadaki parçanın oluşumunu birebir kopyalayarak Carbon parçasından tek tek parçalar halinde büyütülmesi ile ortaya çıkmaktadır. İçindeki pikeler her taşta farklıdır, VVS, VS ve SI kalitelerindedir.

Renk, parlaklık, renk kaybolması, parlaklık kaybolması vb garanti koşulları aynıdır.

Hissi açıdan... Elmas karbondur. OG2A nın da üretimi karbon ile başlar (mozanit in aksine) yani hissi açıdan pırlantaya daha yakındır, kimyasal olarak değil...

OGIIa Hammaddesi

Mozanit Hammaddesi

MOZANiT mi ? OG2A mı ?

OG2A şu anda çok yeni bir şekilde piyasaya girdi ve fiyatları bugün için ortalama mozanit fiyatlarına yakın. Ancak az sınırlı üretim kapasitesi ve şu an gördüğümüz talepten dolayı büyük ihtimal ile önümüzdeki 12 ay içinde fiyatları 2 hatta 3 katına çıkacak gibi görünüyor.

Neden OG2A tercih etmeliyim ?

Doğrusunu söylemek gerekir ise hiç bir neden yok. Sadece hediye verecekseniz hammaddesinin %60 ının karbon olması sebebi ile pırlanta nın yarattığı duygusal bağa daha yakın o kadar. 

Siz hangisini tavsiye edersiniz ?

Ben bakarak gözümle seçiyorum. Gelip bakın hoşunuza gideni alın derim. Uzaktan fiyat bilgisi alın ama bilin ki aynı boy taş için 500 ile 200$ arasında 6 ayrı kalite ve renk var. Ben gider beğendiğimi seçer ve onun fiyatını ögrenirim. En iyisi diye bir durum yok, her kategorinin en iyisi var. Bu kategoriyi belirleyecek olan da sizsiniz.

KALİTE RENK
PREMIUM (ideal kesim) F
FOREVER ONE (very good kesim) F/G
FOREVER BRILLIANT (very good kesim) G/H
OG IIA (ideal kesim) F/G/H/I
CLASSICS (very good kesim) K

 

 

 

Müşterilerimiz ne diyor ?