Pırlanta Sertifikası

Posted by   Mozanit TR
12/31/2015
1

Uluslarası geçerliliği olan bir Pırlanta Sertifikası (Pırlanta Değerlendirme Raporu) nasıl okunmalıdır ?

Önemli : Bir pırlantanın uluslararası sertifikasının olması o taşın iyi olduğu anlamına gelmez. Önemli olan o sertifikanın üstünde yazılanları sizin yani tüketicinin anlamasıdır. Lütfen aşağıdaki sayfalarımızı da okuyun.

PIRLANTA "Derecelendirme Raporu" nedir" ?

pırlanta sertifikasıÖnemli bilgi, aslında belgenin adı "Derecelendirme Raporu" dur. Laboratuarların bu konudaki hassasiyetlerinin sebebi, sertifika lafının laboratuarın sanki pırlantayı sertifikalandırıp bir değer bağladığı ile ilgili karışıklık veya yanlış anlama olmaması içindir.

Bu konuda belli büyük laboratuarlar her geçen gün daha hassas davranmaktadırlar. Yine de işin içindekiler hala dil alışkanlığından sertifika kelimesini kullanmaktadırlar.

Pırlanta derecelendirme raporunun anatomisine girmeden önce , bu raporunhizmet ettiği amacı biraz anlamamız gereklidir. Pırlanta Derecelendirme Raporu (yanlış deyimle Pırlanta Sertifikası), bağımsız bir taşbilim enstitüsü tarafından, pırlantanın deneyimli taşbilimcileri tarafından çeşitli teknik aletler yardımı ile incelenmesi sonucunda o pırlanta ile ilgili oluşturdukları bir rapordur.

sırasında Before we dive into the anatomy of an actual Diamond Grading Report, it is important to understand the purpose of the Report. A Diamond Grading Report is a statement, issued by an independent Gemological Laboratory, that at the time of evaluation, the Diamond in question has been examined by experienced Diamond Graders, using various gemological instruments, and determined to contain the characteristics as stated in the Report. As we discuss the various elements contained in the report, we will describe which gemological instruments were used to evaluate the specific property under discussion.

Bir pırlanta derecelendirme kuruluşu tarafından bir pırlantanın raporunun çıkarılmasını amacı , gözle farkedilmeyecek özelliklerin pırlantanın değeri üstünde büyük etkiler yapabileceğidir. Büyük pırlantalarda derecelendirme raporu bulunmadan bir pırlantanın satın alınmaması daha yararlıdır. Ancak pırlanta raporları ile ilgili de çeşitli soruşturmalar açılmış ve laboratuarların da bu işin içine karıştıkları tespit edilmiştir. İsteyenler Google içinde "certifigate" olarak arama yapsınlar ve haberleri okuyun. En son Jennifer Lopez e verilen pembe pırlantanın raporlanmasında böyle bir düzenbazlık yapılmış ve 1.2 milyon dolarlık pırlantanın derecelendirmesinde yolsuzluklar ortaya çıkmıştır.

CERTCOVER.jpg (1740 bytes)
Çok çok özel mükemmel bir pırlanta arıyor ve $10.000 üstünde bir alışverişiniz olacak ise bir derecelendirme raporunu tavsiye ederiz. GIA, HRD veya EGL-USA bazı iyi referanslı laboratuarlardır.

Tekrar hatırlatmakta ve altını çizmekte fayda var , derecelendirme raporu muhakkak o pırlantanın iyi olduğunu belirtmez, sadece o pırlantanın teknik tanımını yapar. Aynı renk, berraklık, carat ağırlık olan 2 adet pırlanta taş arasında %30-40 fiyat farkı olabilir. O fiyat farkı da bu derecelendirme raporunun detayları içinde gizlidir.

Hangi laboratuar ?

İl özellik, hangi laboratuarın raporu verdiğidir. Eğer laboratuarı hiç duymadıysanız biraz araştırma yapın. Kuyumcuların bilgisizce ve gelişigüzel, bir ağıt üstüne yazıp verdikleri "sertifika" yı burada konuşma gereği bile duymuyorum.

Numara

GIACertificateNumber.jpg (1559 bytes)
Her laboratuarın bir rapor numarası vardır ve bu numara her pırlanta için ayrı ayrı verilir. Bu numaraya karşı gelen raporlar ve bazı ek bilgiler laboratuarın dosyalarında saklanır, eğer raporunuzu kaybederseniz bu numara ile ulaşabilirsiniz.

Laser ile numaranın pırlantaya yazılması


Bu numara pırlantanızın kemerine yazılmış ve 10x büyüteç ile okunabilecek, pırlantanıza ait numaradır.

Şekil ve Kesim

PIRLANTA GIACertificateShape.jpg (2821 bytes)
Pırlantanızın şekli ve kesimi burada yazar. Round Brillian (Yuvarlak pırlanta kesim gibi...)

Kesim Ölçüleri

GIACertificatemeasurements.jpg (3047 bytes)
Çap iki kere ölçülür , burada 5.04 mm ve 5.10 mm çıkmış, derinlikte bir ölçüdür burada 3.23 mm çıkmış.

Pırlantanızın (burada yuvarlak) ölçü bilgileri burada belirtilir. Bu kesim ölçü bilgileri çok çok önemlidir. Pırlantanızın parlaması için ideal pırlanta kesim ölçülerinin içinde olmalıdır. Bunu hesabı aslında çok kolaydır. Bu pırlantayı örnek aldığımızda

    1. 5.04 ve 5.10 mm nin ortasını buluruz (5.04 + 5.07 = 10.11 mm / 2 = 5.055 mm)
    2. İdeal olması için basitçe (başka değerler de söz konusu ama bu hesap iyi kötü bir netice verecektir) derinliği ortalama çapa böleriz. 3.23 / 5.055 = 0.638 yani 63.8%.

İdeal kesime yaklaşan bir pırlanta olmasına rağmen bizce idealin dışında, ancak aşağıda da göreceğiniz gibi excellen yani mükemmel ibaresi konmuş. Burada işte diğer özellikler e yorum devreye girmektedir.

Ağırlık

Pırlanta Sertifikası Carat
Pırlanta carat bi ağırlık birimidir. Burada 1 caratın binde biri hassasiyetle ölçüm yapılıp , virgülden sonraki en büyük 2 derece yazılır. 0.5085 gelmiş ise 0.51 carat olarak yazılır.

Add Color to your Day

Pırlanta Sertifikası Renk
Pırlantanızın rengi burada yazar. Bu pırlanta için söz konusu renk E'dir.

Berraklık (Clarity)

GIACertificateClarity.jpg (2993 bytes)
Bu pırlanta için berraklık VS1.

Kesim Derecesi

Kesim derecelendirmesi son 1-2 yıl içinde raporlarda yerini aldı. Aslında bir pırlantanın en önemli özelliği bizce bu kesim derecesi. parlaklık ve güzellik bu kesim derecesinden gelmektedir. Pırlanta kesim sayfalarımızda detaylı olarak bunları anlatıyoruz.

Bitiş, Cila ve Simetri

GIACertificateFinish.jpg (4154 bytes)
Bitiş olarak pırlantanın cilası ve fasetlerin birbirine olan simetrisi yorumlanır. Mükemmel bir cila pırlanta kesicisinin ihtimamı ve dikkatinin sonucunda oluşur. Simetri de aslında bir şekilde kesim dengesidir. Bir büyüteç ile pırlantanıza baktığınızda sol taraf ile sağ taraf arasında benzerlik var ise, sanki sol sağın aynadaki yansıması gibiyse o pırlantanın simetrisinin iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Floresans

GIACertificateFluorescence.jpg (1989 bytes)
Pırlantanızın uzun dalga ultraviolet ışığına verdiği reaksiyondur. Bu disko ve gece klüplerinde mavi ışıklar vardır, bütün beyaz gömlekler mor veya mavi gibi görünür. İşte floresansı olan bir pırlantada bu mavi ışık altında mavi olarak görülecektir. Floresans tercih meselesiir. Amerika da aranan , Avrupa da istenmeyen bir özelliktir.

Yorumlar (comments)

GIACertificateComments.jpg (4213 bytes)
Yorumlar pırlanta derecelendirme raporunda başlık açılmamış fakat belirtilmesi gerekli olabilecek detayların yazıldığı bölgedir. Ne yazdığının açıkça yorumlanması gerekir.

Grafik (daha da detay) !

pırlanta plot
Raporda pırlantanızın kapanımları veya doğal izleri çizilir. Kırmızı ve yeşil olarak. Kırmızı işaretler pırlantanızın içindeki izler, yeşiller ise dışındaki doğallıklar olarak çizilir. Yeşillik görürseniz muhakkak o pırlantayı 10x büyüteç ile inceleyin.

Key to symbols


The key to symbols helps you identify characteristics marked in the plot.

Security Features

There are several security features in place to make it hard to forge a grading report, including upc codes and a hologram. If you want to make sure that a diamond matches the grading report, have an independent appraiser, one who does not sell diamonds, verify the report for you. The reason the appraiser needs to be independent is so that there is no conflict of interest. An appraiser who would love to sell you a diamond is less likely to be fair to a diamond you bring in than someone who doesn't sell or get a commission for a diamond sale.

A picture speaks a thousand words

Gia has modified their report to include proportion information in graphical format.

The following sections will only appear in older reports.

It's all Proportional

GIACertificateProportions.jpg (4002 bytes)
Depth percent refers to the percent of the depth of the Diamond, table to culet, relative to the width of the stone.
The Table of a Diamond refers to its largest facet, the main part of the Diamond you look at when the stone is face-up.
Table percent refers to the table size as a percentage of the Diamond's average width.
These ratios help determine how "well" the Diamond has been cut.

Girdles

Copy of GIACertificateGirdle.jpg (4598 bytes)
Laser inscription on girdle courtesy of OGI
The Girdle of a Diamond is the dividing line between the crown, or top part of the stone and the pavillion, or bottom part of the stone. Girdle thickness can be very thin in part of a stone and very thick in another part. That is why it is expressed as a range. The girdle can also be faceted, or not. A faceted girdle usually improves the look of the stone, and involves having the cutter polish facets into the girdle. You may also see some diamonds with a laser inscription right on the girdle. It is relatively inexpensive to have a custom message inscribed and it doesn't affect carat weight. Below are example Girdle Thicknesses.

Culet

GIACertificateCulet.jpg (2597 bytes)
The Culet of a Diamond, if there is one, is the facet on the pointy bottom part of the Diamond. Its existence helps prevent chipping. Below are possible culet sizes.

Where's the value?

Value or price is not included in a Diamond Grading Report. The grading report reflects quality only, not pricing. The report is meant to be valid long after market prices have changed. If you want a paper to certify value at time of purchase for insurance purposes, get an appraisal. It might be a good idea to contact your insurance broker to find out what type of appraisals they accept and what the replacement value will be based on.

SI3

If you have a certificate with an SI3 grade, you might like to know what it means. There has been talk for years about introducing an SI3 grade to further subdivide the range between SI2 and I1 stones. EGL - Los Angeles, (European Gemological Laboratory) started to give out SI3 grades, followed by the "Rap Sheet" (a trade-publication of Diamond prices), incorporating SI3 into their price list as well. Therefore, many feel the SI3 grade has "made it". While we do believe that there is nothing wrong with the concept of the SI3, the fact that GIA does not recognize it makes the SI3 grade less valuable.

Yorumlar

Her pırlanta tüketicisinin mutlaka uluslararası sertifikalı ürünü tercih etmesi gerekmektedir.Ben eşime hediyemi Craft Pırlanta 'dan aldım ve gönül rahatlığı ile verdim.
Yeni mesaj

Müşterilerimiz ne diyor ?