Alırken de satarken de sorun çıkaran ama ilişkilerin olmazsa olmazı pırlanta yeni iş alanları yarattı.

Posted by   Mozanit TR
12/30/2015
1

Dünya Gazetesi


pirlasfntasdasdaf-001.jpg

İSTANBUL - Josh Opperman’ı işten eve geldiğinde kötü bir sürpriz bekliyordu. Masanın üzerinde nişanslına taktığı pırlanta yüzük yanında da kısa bir veda notu… Ayrılığın şokunu atlattıktan sonra birgün yüzüğü satmak için mücevherciye gitti. Teklif edilen düşük fiyat karşısında bir şok daha yaşadı. Ancak arka arkaya yaşadığı bu şoklar, Josh Opperman için bir yepyeni bir başlanğıç oldu; ‘şoklardan fırsat’ doğdu. Opperman ederinin altında geri alınan kullanılmış pırlanta yüzüklerin satıldığı bir internet sitesi kurdu. İkinci el pırlanta takıların satıldığı ‘I Do Now I Don’t’ isimli internet sitesi girişimcilere de ilham oldu.

Pırlanta aşkına alırken de satarken de yaşanan sıkıntılar yeni fırsatlara da kapı araladı. Bunlardan biri Josh Opperman’ın yaptığı gibi ikinci el satış, diğeri de pırlantaya alternatif olarak ortaya çıkan ve ünlülerin bile parmaklarına taktığı ‘mozanit’… Türkiye’de de tohumları atılan bu girişimlerin “takipçisi olun”…

Maaş parametresi bile var

Pırlanta yüzüklerin hayatımızdaki yeri her geçen gün derinleşiyor. Evlilik teklifinin, barışmanın, kutlamalarının olmazsa olmazı haline gelen pırlanta yüzükler, takılar aynı zamanda yüksek meblağlı harcamalar demek. Öyle ki bunun bir parametresi bile oluşmuş durumda… Örneğin pırlanta yüzük nişan ve söz için alıyorsanız en az 1 aylık, evlilik için alıyorsanız ise en az 2 aylık kazancınız kadar bir bütçe ayırmanız gerekiyormuş! Ama gelin görün ki yüzüğü satmak istediğinizde zarar oldukça yüksek.

İkinci ele talep çok yüksek

İşte bu noktada Josh Opperman’ın kurduğu ‘I Do Now I Don’t’ isimli internet sitesinin bir benzeri de Büşra Pırlanta tarafından hayata geçirildi. Büşra Pırlanta www.busrapirlanta.com.tr adlı internet sitesinde az kullanılmış sahibinden takıları satanı da alanı da mutlu eden bir fiyat aralığında satışa sunuyor. Önce internet sitesi ile başlayan ‘ikinci el pırlanta takı’ satışlarına gelen yoğun ilgi sonucu Büşra Pırlanta mağazasında da ikinci el pırlantalara özel bir bölüm ayırmış. Büşra Pırlanta’nın sahibi Rukiye Büşra Hoşhanlı, ikinci el ürünlerin bakımları yapıldıktan sonra sertifikalı olarak satışa sunduklarını açıklıyor.

Hoşhanlı, “Pırlanta yüzük iadelerinin artması ile birlikte yeni bir iş alanı yarattık. İlk başlarda ‘Başkasını mutlu etmeyen beni de mutlu etmez” gibi çok az da olsa tepkiler oldu. Ama zamanla fiyat avantajı ve yaptığımız bakımlarla bu inanışı kırdık. Talep çok yüksek. Hiç beklemediğimiz kişilerden bile yoğun talep alıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Mozanit ile pırlantaya karşı

Yeni bir alan da ‘mozanit’… Pırlanta alacakların kılı kırk yararak yaptığı araştırmalar sonrasında tanıştığı ‘mozanit’ pırlantaya alternatif olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Fransız bilim adamı tarafından Arizona’da 50 bin yıl önce dünyaya düşen bir meteor kraterinde bulunan mozanit kristalleri, 1998’de Amerika’nın önde gelen mücevher şirketi Charles & Colvard’ın tarafından mücevher haline getirildi. Mozanitin 62 ülkede pırlantaya alternatif olarak bir piyasası oluşmuş durumda.

“Pırlantaya bir daha bu kadar çok para vermeyeceksiniz” iddiası ile pazarlanan mozait Türkiye’de de yavaş yavaş tanınmaya başladı. “Akıllı kadının pırlanta tercihi” sloganları ile tanıtımları yapılan mozanit pırlanta gibi değerli ve parlak bir mücevher. Mozanit’i test makineleri bile pırlantadan ayırt edemiyor. Üstelik pırlanta ile arasındaki fiyat farkı 7 katı buluyor. Moissanite Charles & Colvard, Mithat Oğuz ve Kaan Bilbay’ın temsilciğinde Türkiye pazarına da adım attı. Türkiye genelinde satış noktaları oluşturuluyor. Moissanite Charles & Colvard Türkiye temsilcisi Mithat Oğuz, “Mozanit parlaklığını ve ihtişamını kaybetmeyen bir taş. Daha düşük bütçeyle daha büyük bir taşa sahip olma şansı veriyor. Türkiye’de değerli taşlara artan ilgiye paralel olarak bilinç de artıyor ve bu nedenle mozanite ilgi de çok yüksek” açıklamasını yapıyor. Kuyumcular tarafından bile mozanitin pırlantadan ayırt edilemediğine dikkat çeken Oğuz, bu nedenle oluşturacakları satış ağında güven unsurunu ilk sıraya koyduklarını anlatıyor. Oğuz, “Mozaniti kimsenin pırlanta diye satmasına müsaade etmeyiz” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar

This is a sample comment.
Yeni mesaj

Müşterilerimiz ne diyor ?